historia rekordy tabele najlepsi medalisci konkurencje zawodnicy kronika
Zdarzenia z historii lekkoatletyki w Kaliszu
data aktualizacji : 12.11.2013
Wszystkim polecam dwutomową pracę Arkadiusza Janiaka
"Rozwój lekkoatletyki na ziemi Kaliskiej w latach 1918-2008"
wydaną w 2011 roku przez Państwową Wyższą Szkołę  Zawodową im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu  W 20-leciu międzywojennym działały następujące kluby sportowe, których zawodnicy trenowali lekkoatletykę: KSM, Żydowski Klub Sportowy Makabi, ZMP Orlę, Prosna, Sokół i Strzelec; wszystkie podlegały łódzkiemu OZLA. Z zawodników zdołali się wybić: Kazimierz Nawrocki z Gimnazjum Adama Asnyka (1.665 w 1925 roku - 8 wynik w Polsce); Jan Janiszewski z 7 Pułku Saperów (35.50.0 na 10000m w 1927 roku - 8 wynik w Polsce); Edward Zielewniewski (53.2 na 400m w 1932 roku - 12 wynik w Polsce) Antoni Żeśko z Sokoła (3.24.39 w maratonie w 1935 roku - 7 wynik w Polsce) i Smyk lub Schmidt z Sokoła (13.02 w trójskoku w 1939 roku).

Po wojnie pierwsze zawody odbyły się już w 1945 roku. Najwybitniejszym zawodnikiem tego okresu był niewątpliwie WACŁAW HANC, który osiągał bardzo dobre wyniki w skokach i rzutach. W 1947 roku Hanc przeniósł się do Poznania, w 1951 wrócił do Kalisza, reprezentując klub Włókniarz (do 1956 roku).

Sekcja lekkoatletyczna we Włókniarzu powstała w 1948 roku; zawodnicy startowali i trenowali na żużlowej bieżni stadionu kolarskiego, który istnieje do dziś i jest najstarszy w Polsce (zbudowano go 1927 roku). W 1949 roku w barwach tego klubu występowała Genowefa Cieślikówna (potem Minicka, olimpijka z lat 1952-56 w klubach Budowlani szczecin i Olimpia Poznań), zdobywając mistrzostwo Polski w biegu na 200m. W latach 50. sukcesy w rzutach odnosiła HALINA SZUSTER. Potem we Włókniarzu startowali m. in. JADWIGA KOPACZÓWNA, Mikołaj Subbotko, Alicja Mańka i Henryk Targoński - wszyscy uprawiali rzuty oraz Andrzej Odziemski (sprint) i Elżbieta Kostrzewa (sprint, skok w dal, 80mppł), Jan Michalski (skok o tyczce). Sekcje zlikwidowano w 1968 roku (seniorzy) i w 1972 (juniorzy).1 maja 1960 na kaliskim Rynku.
Flagę "Włókniarza" niesie Mikołaj SubbotkoW 1950 roku powstała sekcja lekkoatletyczna przy klubie Gwardia (obecnie Calisia), która istniała tylko 4 lata.

W latach 50. powstał MKS przy Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Adama Asnyka. Założycielem i wybitnym trenerem zawodników był Kazimierz Paszyn. MKS Asnyk osiągnął bardzo wiele sukcesów w kategorii juniorów, mimo iż nie posiadał własnego boiska i sali gimnastycznej. Medalistami Mistrzostw Polski Juniorów byli JADWIGA KOPACZÓWNA, Mieczysław Crossio, Jarosław Grabowski (rzuty) oraz Danuta Peruga (5-bój, 100mppł). Do czołówki krajowej należeli też Czesław Pawlak, Ryszard Ziółko, Wojciech Błaszczyk, Aldona Konon, Maria Jabłońska (potem w Orkanie Poznań). Klub istniał do końca lat siedemdziesiątych, do śmierci Paszyna.

W 1956 roku zaistniał na krótko Zryw Kalisz z ANTONIM JARZYŃSKIM, jako trenerem i zawodnikiem.

W 1960 roku powstała sekcja lekkoatletyczna w SKS Calisia (należącego do 1990 roku do zrzeszenia "Start"), istniejąca do dziś pod szyldem MKS Calisia. W 1961 roku oddano do użytku pełno wymiarową bieżnię żużlową przy stadionie przy ulicy Łódzkiej 19. W 1986 roku oddano do użytku halę sportową z tartanową bieżnia lekkoatletyczną (nie jest jednak wymiarowa: długa, ale wąska), skocznią i rzutnią do pchnięcia kulą. Zawodnicy wywodzili się głównie z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Samochodowego. Czołowi trenerzy klubu (bardzo często byli zawodnicy): Antoni Jarzyński, Zdzisław Lipiński, Stanisław Dobrowolski, Krzysztof Kisiel, Andrzej Mateja, Jacek Czajczyński, Waldemar Kuświk, Maria Czaplicka, Marian Borszyński, Jan Michalski, Elżbieta Kostrzewa-Wojciechowska, Paweł Wiśniewski, Maciej Milewski, Jan Bratkowski...

W 1976 roku drużyna Calisii walczyła w I lidze lekkoatletycznej, pośród 30 klubów. Był to jej największy sukces drużynowy.

Indywidualne osiągnięcia zawodników są przedstawione na innych stronach. Niewątpliwie największymi sukcesami było osiągnięcie tytułu Mistrza Polski w kategorii seniora przez HENRYKA SZUTKĘ, RYSZARDA ŚWINIARSKIEGO, ARKADIUSZA JANIAKA i MAŁGORZATĘ SKOTOWSKĄ.

Zawodnicy z Kalisza zdobyli łącznie ponad 100 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Trenerem, który może pochwalić się największymi sukcesami jest na pewno Krzysztof Kisiel, ktorego najsłynniejszy zawodnik, Robert Korzeniowski z Wawelu Kraków, zdobył złote medale na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach świata oraz Mistrzostwach Europy.

Pod koniec lat 90., z inicjatywy Kisiela i Wiśniewskiego, powstał UKS Kalisz, szkolący głównie zawodników specjalizujących się w chodzie sportowym, w którym Kalisz od lat zalicza się do krajowej czołówki. Najlepszą zawodniczką klubu była do tej pory Sylwia Korzeniowska (obecnie AZS Katowice).

W 2001 roku oddano do użytku 300-metrową bieżnię tartanową w Gimnazjum nr 9.

W latach 1945-74 kaliscy lekkoatleci byli klasyfikowani przez poznański OZLA. W latach 1975-98, gdy Kalisz był stolicą województwa, należał do makroregionów najpierw w Poznaniu, potem w Łodzi i Wrocławiu. Obecnie podlega Wielkopolskiemu OZLA.